Σήμερα θα κάνουμε το applique της "πεταλούδας" του χαρτιού. Οι πεταλούδες είναι ένα σύμβολο της ελευθερίας, της χαράς, έτσι τα παιδιά αγαπούν να τους παρακολουθούν τόσο πολύ. Και να σχεδιάσει ή να δημιουργήσει πεταλούδες - αυτή είναι μια απερίγραπτη απόλαυση γι 'αυτούς. Επιπλέον, οι πεταλούδες χαρτιού είναι πολύ απλές.
Και πόσο όμορφα αναζητούν πεταλούδες στον τοίχο ως διακόσμηση! Σε αυτό το άρθρο θα βρείτε πολλές κύριες τάξεις για να δημιουργήσετε πεταλούδες με παιδιά. Μερικοί από αυτούς θα φαίνονται όμορφα στο πλαίσιο, και μερικοί θα διακοσμήσουν τους τοίχους του σπιτιού σας. Ας αρχίσουμε!
Σκώροι από τις καρδιές
Τα φτερά πεταλούδα είναι πολύ παρόμοια με την καρδιά, οπότε θα κάνουμε μια πεταλούδα από καρδιές χαρτιού. Ως εκ τούτου, πάρτε:
- χρωματιστό χαρτί;
- ψαλίδια;
- μολύβι;
- κόλλα;
- Γραμμή.
Δεν είναι πρόβλημα αν δεν υπάρχει έγχρωμο χαρτί. Μπορείτε να πάρετε το συνηθισμένο λευκό χαρτί γραφείου, να κάνετε μια πεταλούδα από αυτό, και στη συνέχεια το παιδί θα το χρωματιστεί με χρώματα, wovers ή μολύβια.
Θα κάνουμε μια πεταλούδα, αλλά σύμφωνα με την ομοιότητά της, μπορείτε να κάνετε οποιαδήποτε τέτοια.
Πρώτον, πάρτε το έγχρωμο χαρτί για τα φτερά και κόψτε δύο ταυτόσημα τετράγωνα: δύο με τις πλευρές των 8 × 8 cm και δύο - 5 × 5 cm.
Λυγίστε κάθε τετράγωνο στο μισό.
Κόψτε από κάθε τετράγωνο της καρδιάς.
Τώρα κάνουμε έναν κορμό πεταλούδας, επειδή τα φτερά πρέπει να κρατήσουν κάτι. Για να το κάνετε αυτό, κόψτε μια μικρή λωρίδα από κίτρινο χαρτί και περιστρέφοντας τις άκρες της.
Κάνουμε τα φτερά της καρδιάς στη λωρίδα. Η κορυφή είναι μεγάλη και κάτω, αντίστοιχα, μικρά. Κολλάμε ελαφρά αναλαμπές.
Τώρα το κεφάλι. Έκοψα ένα μικρό κύκλο του ίδιου χρώματος με την πεταλούδα του κορμού. Σε αυτό, κολλάμε ή ζωγραφίζουμε τα μάτια σε αυτό. Στην πίσω πλευρά κολλάμε μεγάλες λεπτές λωρίδες - μουστάκι.
Άρθρο σχετικά με το θέμα: Πώς να κάνετε ένα μανεκέν
Στη συνέχεια, κόλλα κεφαλής με κόλλα ή διμερή ταινία στο σώμα.
Μπορείτε να διακοσμήσετε τα φτερά με οποιονδήποτε τρόπο: να ζωγραφίσετε με δείκτες, κόψτε από χαρτί μικρές λεπτομέρειες των μοτίβων ή επωφεληθείτε από τις σγουρές οπές (για παράδειγμα, κάντε καρδιές, όπως στην κύρια τάξη μας).
Η τελική εφαρμογή μπορεί να εισαχθεί στο πλαίσιο ή αρχικά να το γλυπτεί σε μια ταχυδρομική κάρτα (διπλωμένη σε μισό χαρτόνι διπλής όψης). Η πεταλούδα από τις καρδιές είναι έτοιμη!
Διακόσμηση στον τοίχο
Όλο και περισσότερο, μπορείτε να συναντήσετε άρθρα ή θέσεις στο Διαδίκτυο για το πόσο ενδιαφέρον και τολμηρό μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα διάφορα στοιχεία διακόσμησης, όπως μπορείτε να παίξετε μαζί τους, να συμπληρώσετε και ούτω καθεξής. Η πεταλούδα παραμένει ένα από τα δημοφιλή στολίδια. Και αποφασίσαμε να μην μείνουμε στην άκρη, αλλά να σας πω ποιες ενδιαφέρουσες πάνελ μπορούν να γίνουν με τα χέρια σας.
Για παράδειγμα, ένα πάνελ με ιπτάμενες πολύχρωμες πεταλούδες.
Ή μια τόσο ενδιαφέρουσα διακόσμηση τοίχων:
Για να δημιουργήσετε μια τέτοια διακόσμηση, θα χρειαστούμε:
- χρωματιστό χαρτί;
- χαρτόνι;
- μολύβι;
- ψαλίδια;
- Ταινία διπλής όψης.
Η πορεία της εργασίας είναι αρκετά απλή. Στο χαρτόνι σχεδιάζουμε ένα μοτίβο πεταλούδας, το μεταφέρουμε στο έγχρωμο χαρτί. Το χαρτί μπορεί να διπλωθεί αρκετές φορές για να πάρετε πολλές πεταλούδες. Θα είναι υπέροχο αν οι πεταλούδες είναι ποικίλων χρωμάτων.
Τώρα διπλώστε τις πεταλούδες στο μισό. Για να τα επισυνάψετε στον τοίχο, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αγγλικές ακίδες ή ταινία διπλής όψης.
Ακολουθούν μερικές επιλογές για σχέδια πεταλούδων.
Μέσω της πεταλούδας
Μια τέτοια εφαρμογή μπορεί να είναι μεγάλη για να αιχμαλωτίσει τα παιδιά της μεσαίας ομάδας. Είναι αρκετά εύκολο να το κάνετε, δείτε μόνοι σας.
Τα απαιτούμενα υλικά και τα εργαλεία είναι χαρτόνι χρώματος, ψαλίδι και κόλλα.
Από λευκό χαρτί κοπεί πεταλούδα σιλουέτα. Σημειώστε ότι θα είναι το μεγαλύτερο στοιχείο. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα μοτίβο από πυκνό χαρτόνι ή κομμάτι ταπετσαρίας.
Για να δημιουργήσετε μια χύμα πεταλούδα, θα χρειαστούμε τρία πρότυπα λευκής χαρτιού. Παρέχουμε το κύριο πρότυπο μία φορά, στη συνέχεια ξεχωριστά, κάθε φορά που μειώνει το μέγεθος της πεταλούδας, ακόμη και δύο φορές.
Άρθρο σχετικά με το θέμα: λουλούδια από το αφρώδες. Οδηγίες και μοτίβα
Μεταφορά μοτίβων σε χαρτόνι χρώματος.
Να φτάσετε στη συλλογή των όμορφων πεταλούδων μας. Πρώτα βάλτε τη μεγαλύτερη σιλουέτα, εκείνη με το μουστάκι. Είναι κολλημένο στη μέση σιλουέτα. Κρατάμε πεταλούδες κατά μήκος της πτυσσόμενης γραμμής.
Προσθέστε την κορυφαία, η μικρότερη σιλουέτα της πεταλούδας. Λυγίστε και πάλι αρκετά στο μισό έτσι ώστε οι πεταλούδες να είναι μεγαλύτερες. Ανυψώνουμε τα φτερά και τώρα είναι έτοιμοι να πετάξουν!
Με τέτοιες πεταλούδες, μπορείτε επίσης να διακοσμήσετε τους τοίχους, τις πόρτες, τα παράθυρα και να κολυμπήσετε σε ένα πυκνό χαρτόνι ή καμβά και να εισάγετε στο πλαίσιο χωρίς γυαλί.
Ευχάριστη δημιουργικότητα!
Βίντεο για το θέμα
Επίσης εξοικειωθείτε με την επιλογή βίντεο.