Πολλοί από εμάς στην παιδική ηλικία προσπάθησαν να κάνουν τον εαυτό σας έναν ανεμιστήρα χαρτιού με τα χέρια τους. Ειδικά σε περιπτώσεις που βρίσκονται έξω από το καυτό καλοκαιρινό παράθυρο. Σας προτείνουμε να θυμάστε πώς ήταν, και να μάθετε άλλους τρόπους για να δημιουργήσετε αυτό το εξάρτημα. Προσελκύουν παιδιά στη δημιουργική διαδικασία.
Εύκολος τρόπος
Όντας παιδιά, βάζουμε ένα τετράγωνο από το χαρτί από το ακορντεόν, στη συνέχεια το αποκαλύπτεται, διατηρώντας τη βάση. Ο ανεμιστήρας είναι έτοιμος. Βελτιώστε αυτή την επιλογή. Πάρτε τρία τετράγωνα του χαρτιού του ίδιου μεγέθους και τοποθετήστε από αυτά. Να τα ξυρίσετε μεταξύ τους.
Κόμβαμε τις πλευρές του παγωτού στις πλευρές των ακραίων τμημάτων, προ-στα άκρα θα κάνουμε τις τρύπες. Σε αυτή την τρύπα, παραλείψουμε το νήμα ή την κορδέλα, θα βοηθήσει να κρατήσει τον ανεμιστήρα να ανοίξει.
Ιαπωνικός ανεμιστήρας
Θα κάνουμε έναν ανεμιστήρα στην τεχνική origami. Για να το κάνετε αυτό, προετοιμάστε:
- Λευκό φύλλο χαρτιού, μέγεθος Α4;
- γραμμή;
- ψαλίδια;
- συρραπτικο;
- μάλλινο νήμα, καλύτερη από μια κόκκινη σκιά?
- μολύβι;
- PVA κόλλα.
Είναι απαραίτητο να ετοιμάσετε τα ορθογώνια χαρτιού με κάποιο ιαπωνικό πρότυπο, έξι κομμάτια με πάρτι 10 και 29 εκατοστά και 4 τεμάχια - 7 με 20 εκατοστά.
Παίρνουμε 6 ορθογώνια, τα αναδιπλώστε τα μισά και κόψτε την πτυχή στην πτυσσόμενη γραμμή. Στην έξοδο έχουμε 12 τμήματα.
Παίρνουμε πέντε φύλλα λευκού χαρτιού και κάνουμε καθένα από αυτά στο μισό και απέναντι. Μετά τη λήψη των πτυσσόμενων γραμμών, κόψτε τους, λαμβάνουμε 20 ορθογώνια με πάρτι 10 και 15 εκατοστά.
Κάθε μικρό ορθογώνιο πτυσσόμενο κατά μήκος της μακράς πλευράς δύο φορές στο μισό.
Αναβάλουμε τα κενά των ραφιών στην άκρη και δουλεύουμε με ορθογώνια 7 κατά 10 cm. Διπλώμενοι στο μισό απέναντι. Αποκαλύψτε και στη συνέχεια προσθέστε κάθε πλευρά στο κέντρο.
Τώρα κάθε πλευρά μειώνεται προς την αντίθετη κατεύθυνση.
Άρθρο σχετικά με το θέμα: ύφανση εφημερίδων για αρχάριους με συστήματα, φωτογραφίες και βίντεο
Αναπτύξτε το τεμάχιο εργασίας στον εαυτό σας την αντίθετη πλευρά. Κάθε άκρη για να καθορίσει στην αρμονική. Κάνουμε τέσσερις τέτοιες αρμονικές.
Από ένα μάλλινο νήμα, κόψτε τα τμήματα των δέκα εκατοστών και 6 τεμαχίων 30 cm. Θα τους αρνηθούμε στη μέση τους.
Από τα μακριά άκρα θα πλέξουμε ένα pigtail.
Με τη βοήθεια ενός συρραπτικού, συνδέουμε το ράφι στα κύρια δώδεκα φύλλα.
Τώρα όλα τα φύλλα με ράφια πρέπει να συνδέονται μεταξύ τους.
Στην ελεύθερη άκρη του ράφι, συνδέουμε την ίδια αρχή των κενών αρμονικών με ένα μοτίβο.
Με τη βοήθεια ενός χαρτιού, στερεώνουμε τη βάση του veser και συνδέουμε τη βούρτσα μας σε αυτό.
Ο ανεμιστήρας μας είναι έτοιμος.
Σε chopsticks
Θα χρειαστούμε:
- Ένα φύλλο χαρτιού ή μια ενδιαφέρουσα περικοπή ταπετσαριών (ακόμη και ένα πανί) με πλευρές 4 και 36 cm.
- Ξύλινα ραβδιά από παγωτό ή για καφέ - 12 τεμάχια?
- κόλλα;
- Συνηθισμένη ή διακοσμητική βίδα και παξιμάδι.
Σε κάθε ραβδί στην ίδια απόσταση σε ένα ή δύο εκατοστά από το τέλος, κάνουμε μια τρύπα. Στη συνέχεια, διπλώνετε την περικοπή του χαρτιού στην αρμονική του πλάτους ενός και μισού εκατοστού (στο ύφασμα απλά τραβήξτε τις συνεπείς γραμμές). Κερδίζουμε μπαστούνια κοντά στη γραμμή πτυχών.
Αφού δημιουργήσετε το προκύπτον τεμάχιο εργασίας, βιδώστε όλες τις βίδες της βίδας, στερεώστε το παξιμάδι. Αυτή είναι μια τόσο απλή κύρια τάξη σας επιτρέπει να κάνετε μια τέτοια ομορφιά.
Χαρτί κυματοειδούς
Θα χρειαστούμε: κυματοειδές χαρτί μπλε, μπλε και λευκές αποχρώσεις, floral πλέγμα σε τόνο, 14 ηχεία, χάντρες, φύλλο, θερμοκλίδα, ψαλίδια, κλωστές, αλυσίδα, χάντρες.
Από το μπλε κυματοειδές χαρτί, κόψτε 14 ζώνες, αναγκαστικά στις ίνες, με τις πλευρές των 15 και 1 εκατοστό. Τους τεντώσουμε και γυρίζουμε κάθε σουβλάκι, στο τέλος καθορίζουμε κόλλα.
Τώρα τα σουβλάκια πρέπει να κολληθούν μεταξύ τους στη βάση υπό γωνία 45 μοίρες.
Όταν όλα τα σουβλάκια στερεώνονται, κόβονται από την ίδια κοπή χαρτιού 2 ανά 5 εκατοστά, μεγαλώνουμε και κλείνουμε την θεμελίωση του veser.
Άρθρο σχετικά με το θέμα: Δερμάτινα σκουλαρίκια - Master Class
Στη συνέχεια, κάθε κοφτερή κορυφή των στροφών πρέπει να διακοσμηθεί με χάντρες σταθερής με κόλλα.
Από το floral mesh, κόβουμε ένα τετράγωνο με τις πλευρές των 30 cm και να μετατρέψουμε την ίδρυσή μας σε αυτά. Για να πωλούν αξιόπιστα μια κορυφή με χάντρες μέσω των οπών ματιών. Διορθώστε όλα με κόλλα και περιμένετε για πλήρη ξήρανση.
Ας επιστρέψουμε για το τεμάχιο εργασίας μας και προχωρήστε στη δημιουργία μιας διακόσμησης λουλουδιών. Για να το κάνετε αυτό, κόψτε τα πέταλα από το μπλε χαρτί (αρχικά ορθογώνια, στη συνέχεια γυρίστε την άκρη): 4 τεμάχια - με πλευρές 3 και 5 cm, 3 τεμάχια - 5 cm. Μπλε χαρτί - 4 τεμ. - 3 4 cm, 3 τεμ. - 4 για 4 cm. Λευκό χαρτί - 4 τεμ. - 2 για 3 cm, 3 τεμ. - 3 κατά 3 cm.
Τεντώνω τα πέταλα από τη μέση και σφίγγω με ένα σπάτουλα ή μολύβι στρογγυλεμένες άκρες προς τα έξω.
Παίρνουμε την πλατεία Foil και σχηματίζουμε μια μπάλα ή ένα σταγονίδιο, γυρίστε το γύρω από το πρώτο από τα τέσσερα πέταλα. Η βάση καθορίζει το νήμα.
Τώρα ξεκινώντας από τα μικρότερα πέταλα αρχίζουν να σχηματίζουν έναν οφθαλμό. Με τη συγκόλληση των πετάλων του μουστάκι και στις σειρές σε μια εντολή ελέγχου.
Έτσι, ετοιμάζουμε 3 μπλε και μπλε τριαντάφυλλα και 4 λευκά.
Κόβουμε τα μεγάλα τριαντάφυλλα μεταξύ τους και συνδέονται με τη βάση του τόπου.
Βάζουμε τα υπόλοιπα τριαντάφυλλα.
Στην πλευρά της ρίζας κολλάμε την αλυσίδα με μικρά κομμάτια χαρτιού και κόλλα.
Ένας τέτοιος ανεμιστήρας μπορεί να χρησιμεύσει όχι μόνο με τον άμεσο σκοπό (τότε είναι καλύτερο να κολλήσετε την αλυσίδα στο κάτω μέρος με τη μορφή ενός βρόχου), αλλά και την εσωτερική διακόσμηση.
Προσφέρουμε επίσης να εξοικειωθείτε με την επιλογή βίντεο για να δημιουργήσετε ανεμιστήρα χαρτιού.