Σας αρέσουν οι πνεύμονες δαντέλες; Προηγουμένως, στον Μεσαίωνα, τα κορίτσια διακοσμούσαν τα εορταστικά πράγματα, τώρα η δαντέλα δεν είναι λιγότερο δημοφιλής τόσο σε ρούχα όσο και στο σχεδιασμό του εσωτερικού. Και αν σας αρέσει το πολλαπλό ζεστό φως στο σπίτι και αστεία ανοιχτή λάμψη στην οροφή και στους τοίχους, τότε σας προτείνω να προσπαθήσετε να κάνετε μια τόσο όμορφη στρογγυλή λάμπα από χαρτοπετσέτες και ένα μπαλόνι.
Γιατί δαντέλα; Επειδή όλοι θυμάται τις χαρτοπετσέτες δαντέλες, τις οποίες οι γιαγιάδες μας διακοσμούσαν όλες τις ομαλές επιφάνειες στο σπίτι. Κανένα διαμέρισμα δεν έκανε χωρίς αυτές τις πλεκές χαρτοπετσέτες. Και αν σας αρέσει, αν θέλετε να επιστρέψετε σε αυτό το συναίσθημα ενός παιδικού παραμυθιού, τότε γιατί να μην κάνετε μια ημικυκλική ή shaggy χαρτοπετσέτα για μια λάμπα. Όλοι αντιμετωπίσατε το πρόβλημα της εύρεσης ενός κατάλληλου λαμπτήρα στο σπίτι; Και αυτό - μπορείτε να το κάνετε μόνοι σας. Με την ευκαιρία, η υπέροχη ιδέα για τη διακόσμηση των λαμπτήρων στη χώρα, αν δεν θέλετε να αγοράσετε νέους πολυελαίους εκεί.
Αυτό που χρειαζόμαστε για την κατασκευή λαμπτήρων λαμπτήρων
- 1. χαρτοπετσέτες δαντέλας ενός ή περισσοτέρων χρωμάτων.
- PVA κόλλα ή συνηθισμένη κόλλα ταπετσαρίας.
- Μπαλόνι;
- Σύρμα και βάση.
Μέθοδος 1: ημικυκλική λάμπα από πολύχρωμες χαρτοπετσέτες δαντέλας
Ο πληθωρισμός Η σφαίρα αέρα στο επιθυμητό μέγεθος είναι μια μορφή για τη μελλοντική μας λάμπα δαντέλας. Παρακολουθούμε την κόλλα ταπετσαρίας σε ένα κατάλληλο δοχείο, για παράδειγμα, σε μια μικρή λεκάνη. Πηδήξτε τη σερβιέτα με κόλλα και τοποθετήστε την μπάλα μας.
Η μπάλα έτσι ώστε να είναι βολικό, μπορείτε να το βάλετε σε ένα κουβά, ένα μπολ ή κάτι τέτοιο. Οι υπόλοιπες χαρτοπετσέτες είναι επίσης υγρές στην κόλλα και κόλλα στην μπάλα, προσπαθώντας να τοποθετηθεί ομοιόμορφα τις χαρτοπετσέτες διαφορετικών χρωμάτων στην επιφάνεια της μπάλας. Κάνετε τις χαρτοπετσέτες, που δεν φτάνουν κάπου 2/3 στο κάτω μέρος της μπάλας και αφήστε να στεγνώσει. Με το πρωί η λάμπα θα είναι ήδη έτοιμη.
Άρθρο σχετικά με το θέμα: Επιλέξτε ένα κρεβάτι πατάρι για παιδιά
Όταν οι χαρτοπετσέτες στεγνώσουν, θα πρέπει να τρυπάμε μόνο την μπάλα και να το αφαιρέσουμε από την τελική λάμπα δαντέλας. Θα σας πάρει κυριολεκτικά μισό λεπτό.
Παραμένει η εισαγωγή του καλωδίου στη λυχνία και συνδέστε τη βάση. Αν αποδειχθεί, μπορείτε να το κάνετε μέσω των οπών στη δαντέλα. Εάν όχι, μπορείτε να κόψετε προσεκτικά την τρύπα που χρειάζεστε μέγεθος από την κορυφή της λάμπας. Δεδομένου ότι οι χαρτοπετσέτες εμποτίζονται με κόλλα και πάγωσε, η δαντέλα μας δεν θα αρχίσει να σέρνεται μέσα από τα νήματα από αυτό, δεν μπορείτε να ανησυχείτε.
Και εδώ είναι ο λαμπτήρας μας από χαρτοπετσέτες, ανασταλεί, και μπορείτε να ενεργοποιήσετε το φως και να θαυμάσετε ότι κατάφερα, και πόσο χαριτωμένο κοιτάζει τον λαμπτήρα.
Και στην οροφή και στους τοίχους θα έχουμε υπέροχη λάμψη ανοιχτού φωτισμού, την οποία έχουμε ήδη μιλήσει. Αυτό είναι που μοιάζει.
Μέθοδος 2: Στρογγυλή λάμπα δαντέλας από λευκές χαρτοπετσέτες
Ένας παρόμοιος τρόπος για να φτιάξετε έναν λαμπτήρα δαντέλας, αλλά αυτή τη φορά θα χρησιμοποιήσουμε λευκές μονοφωνικές χαρτοπετσέτες και θα κάνουμε μια πλήρως στρογγυλή λάμπα. Αυτό είναι:
Αυτή τη φορά χρειαζόμαστε όμοια όπως και για την προηγούμενη λάμπα, μόνο αντί της κόλλας ταπετσαρίας, θα χρησιμοποιήσουμε τη συνηθισμένη κόλλα PVA και παίρνουμε τις χαρτοπετσέτες. Στην περίπτωσή μας, το λευκό, μπορείτε να πάρετε, για παράδειγμα, πορτοκαλί, και να κάνετε μια φωτεινή λάμπα για να δημιουργήσετε ένα σπίτι άνοιξη. Πρώτον, ως συνήθως, πληθωρισμός στην μπάλα.
Στη συνέχεια, ετοιμάζουμε τις χαρτοπετσέτες μας. Αυτή τη φορά θα πρέπει να υπάρχουν περισσότεροι από αυτούς, καθώς θα τους εμποδίσουμε ολόκληρη τη σφαίρα και επαρκώς σφιχτά έτσι ώστε ο λαμπτήρας να διατηρείται καλά τη φόρμα.
Εμείς κηλιδώσαμε μια σερβιέτα δαντέλας με PVA με ένα παχύ brush στο ραβδί στην μπάλα. Είναι καλύτερο να τοποθετήσετε αμέσως την κορυφή της μπάλας το μεγαλύτερο από τις χαρτοπετσέτες που προετοιμάζει από εσάς και να κρεμάσετε την μπάλα στο σχοινί.
Άρθρο σχετικά με το θέμα: Γκαράζ από αφρώδες μπλοκ με τα χέρια τους
Το καθήκον μας είναι να σώσουμε την μπάλα εντελώς σε έναν κύκλο, έτσι ώστε η λάμπα μας να είναι εντελώς σφαιρική. Αφήνουμε το σε ένα τέτοιο αιωρούμενο να στεγνώσει. Για αυτό χρειάζεστε 2-3 ώρες, αλλά για αξιοπιστία, είναι καλύτερο να περιμένετε μέχρι το πρωί, αν ξεκινήσετε να κάνετε αμπαζούρ το βράδυ.
Καθαρίστε την μπάλα. Στην τελική λάμπα τακτοποιημένα ψαλίδια κομμένα μέσα από μια μικρή τρύπα. Μέσα από αυτό, βγάζουμε τα υπολείμματα από την μπάλα, καθώς και να εισάγετε τη βάση της βάσης με τον λαμπτήρα. Η τρύπα θα γίνει μεγάλη, οπότε αφού εισάγετε ένα πόδι, ασφαλίστε τη λάμπα στο καλώδιο με ένα λευκό σύρμα (ή το άλλο - κάτω από το χρώμα της λυχνίας έτσι ώστε να είναι αδύνατο), μπορείτε επίσης να το ράψετε, αλλά στη συνέχεια, Θα είναι δύσκολο για εσάς να αλλάξετε τον λαμπτήρα.
Ως αποτέλεσμα, θα έχουμε έναν γοητευτικό στρογγυλό λαμπτήρα από δαντέλα, το οποίο θα δώσει διαχέθηκε φως και θα απορρίψει την ανοιχτή λάμψη όχι μόνο στην οροφή και την κορυφή των τοίχων, αλλά και σε όλο το δωμάτιο, δημιουργώντας την ατμόσφαιρα της νεράιδας θερμότητας, άνεσης και της γιαγιάς αναπληρωματικοί ένωρκοι.